Nie popełniaj tych błędów w CV!
Najczęstsze błędy w CV z perspektywy Headhunterki…
- Zamieszczanie w CV elementów nieistotnych dla przyszłego pracodawcy z punktu widzenia stanowiska, o które się ubiegasz.
- Zbyt długie CV… 2 strony to maksymalna długość tego dokumentu. W CV nie chodzi o opisywanie swojego życia zawodowego, na to przyjdzie czas na rozmowie rekrutacyjnej.
- Szczegółowe przedstawianie swojej dotychczasowej ścieżki zawodowej, podczas, gdy chcesz ją zmienić. W tym wypadku profil powinien bardzo precyzyjnie wskazywać, dlaczego chcesz zmienić swoją ścieżkę oraz co w kontekście nowego stanowiska możesz zaoferować pracodawcy.
- Mail i numer telefonu – niby oczywiste, a wciąż spotykam kandydatów i to na różne stanowiska, którzy przesyłają CV bez tych danych kontaktowych…
- Brak chronologii w sekcji doświadczenia zawodowego.
- Powtórzenia w zakresie obowiązków na różnych stanowiskach, w różnych firmach. – Pomimo faktu, że kandydat pracował na tak samo brzmiącym stanowisku np. Dyrektora Sprzedaży w dwóch firmach, to zakres obowiązków na pewno się różnił i absolutnie nie powinien być kopią!
- Zbyt dużo detali w opisie powierzonych obowiązków.
- Brak wypisanych osiągnięć, tylko stanowiska pracy i powierzone obowiązki.
- Wpisywanie w CV kilkunastu umiejętności, w tym niezwiązanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz. W CV umieść kilka (maksymalnie 7 kluczowych) oczekiwanych przez pracodawcę umiejętności.
- Ukrywanie braków lub kłamstwa w historii pracy i wykształcenia. Tego nie trzeba komentować. Kłamstwo definitywnie dyskwalifikuje kandydata…
- Zawyżanie stopnia znajomości języków czy programów (np. Excel). Jeśli pracodawca wymaga bardzo dobrej znajomości Excela, a ty wiesz, że to jeszcze przed tobą, lepiej napisz, że masz znajomość dobrą, ale jesteś w trakcie nauki (o ile tak rzeczywiście jest).
- Literówki, błędy ortograficzne i interpunkcyjne, różne rodzaje punktatorów, rażące błędy stylistyczne lub gramatyczne – niestety te błędy nie świadczą dobrze o przygotowanym CV. Zwłaszcza, gdy w oczekiwaniach pracodawcy pojawia się taka kompetencja jak dokładność…
- Wymienianie wszystkich odbytych szkoleń – jeśli miejsce w CV na to pozwala, warto wpisać tylko najistotniejsze szkolenia z punktu widzenia stanowiska.
- Dużo nieprecyzyjnych sformułowań typu: „znajomość w dziedzinie…”, „uczestnictwo w…”.
- Zbyt długa lista zainteresowań, to najczęściej świadczy o tym, że kandydat interesuje się wszystkim i niczym…
- Nieaktualne CV (np. brak ostatniego miejsca pracy), zdarza się niestety dość często…
- Trudna do odczytania czcionka. W całym tekście najlepiej używać jednego rodzaju czcionki, najpopularniejsza to Calibri lub Arial o wielkości 10-12 punktów.
- Adres e-mail typu kociak@…, słodziak@… brzmi mało profesjonalnie.